„Јер гдје су два или три сабрана…“ – доказ за Цркву или нешто друго?

Врло често се на интернету или у разговору, када се поведе тема о Христовој Цркви, о обећањима које је дао људима који верују у Њега, наводе стихови који се користе у контексту и исправно. Међутим, има и стихова који се користе потпуно неприкладно и ван контекста.

 

Један од таквих стихова је рецимо и онај из Јеванђеља по Матеју: „Јер гдје су два или три сабрана у име Моје, ондје сам и Ја међу њима“ (Мт. 18:20). Јако пуно људи, нпр. Протестаната, наводи управо ове речи као потврду да је Христос и са њима у њиховој протестантској организацији, овој или оној.

Један користан савет. У много случајева, када се наиђе на овакву недоумицу, потребно је да се само погледа пар стихова испод или изнад конкретног стиха да би се схватио сам контекст мисли о којој се говори.

Шта видимо у овом случају?

Пар стихова изнад (Мт. 18:15-17), Христос говори о поступку опхођења са ближњим који је учинио неки грех у односу на нас. Прво покушамо да сами са ближњим дођемо до решења, затим у случају неуспеха имамо и сведоке, а тек на крају, ако ни ова друга мера не успе, позивамо сведочанство Цркве.

Шта нам ово говори? Осим премудрости, тактичности, снисхођења у односу на ближњег, говори нам веома важну ствар – а то је да је Црква нешто што је веће од двоје или троје. У супротном не би било потребно да се на крају, човек обраћа Цркви, ако два или три сведока нису успела да промене ближњег који је учинио грех у односу на нас.

Дакле, када Христос говори о томе да је Он међу двоје или троје који су сабрани у Његово име, Он говори о молитви Њему верних људи који се моле заједно за нешто. Не говори о Цркви, већ о молитви.

Да видимо како за овај стих и тумачење може да се користи ван контекста. Преподобни Јустин Поповић пише: „Господ Христос је са сваким верником, поготову са сваком двојицом или тројицом који се саберу у име Његово“. Неко би рекао: ‘Ха, па шта сада? Ето ти потврде да је Црква свуда, где год да су окупљени људи који верују у Христа, како год се звали, у шта год веровали и у ком год веку почели да постоје!’

А сад, ево цитата у целини: „У Цркви, Господ Христос је са сваким верником, поготову са сваком двојицом или тројицом који се саберу у име Његово. Он је у свакоме члану Цркве. У ствари, са сваком двојицом или тројицом у Цркви, међу њима је сва Црква: сви Апостоли, сви Мученици, сви Исповедници, сви Преподобници, сви Бесребреници, уопште: сви Свети, јер само „са свима светима“ (Еф. 3:18) и кроза све Свете, човек и јесте члан Цркве.“[1]

Дакле, видимо да се и Свето Писмо и дела Отаца могу користити потпуно ван контекста.

За крај, на поклон мисао светог праведног Јована Кронштатског: ‘Дубоко поштујем чак и двоје или троје који се заједно моле: јер по обећању Господњем, Он Сам се налази међу њима; тим пре поштујемо многобројно сабрање. Успешна, веома плодна је саборна молитва, ако је она заједничка, једнодушна (сабрани у име Моје). Приљежна молитва Цркве за апостола Петра је одмах дошла до престола Божијег и Господ је послао Свог Анђела да чудесно ослободи из тамнице Петра кога је Ирод хтео да убије’.[2]

„На свом личном искуству сам се уверио како брзо Бог чује молитву двоје и троје који се заједно моле из срца.“.[3]

 

[1] Архимандрит Јустин Поповић, Тумачење светог Јеванђеља по Матеју, стр. 416., Београд, 1979. Где је и шта је Црква, преподобни Јустин је јасно учио у својим делима, ако неко жели детаљније да се упозна са његовим учењем о Цркви, погледајте нпр. књигу „Православна Црква и екуменизам“.

[2] https://azbyka.ru/otechnik/Ioann_Kronshtadtskij/tolkovanie-na-evangelie-ot-matfeja/18#sel=33:106,33:109

[3]http://www.pravoslavie.ru/63426.html

 

Ако желите да се дубље упознате са својом вером, са Светим Писмом, прикључите се библијским беседама.

 

Коментар

  1. Душан Миљковић

    На добром сте путу, само напред момци…Црква је једна, несрушива, неподмитљива, чиста и вечна…
    ипођакон Душан Миљковић

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*