„Duhovne knjige treba čitati pomalo, da se um ne bi prezasitio…“

Promislom Gospodnjim živimo u jedinstveno vreme u istoriji Crkve – jedinstveno po bogatstvu duhovne literature. Mnogo, mnogo knjiga se prevodi, izdaje, nikada svetootačka riznica nije bila toliko dostupna. Čovek koji iskreno želi da živi pobožno krenuće da čita i čita i čita. Ali, šta nam kažu Sveti Oci? Kako treba čitati duhovnu literaturu? Da li je dobro preterati?

„Duhovne knjige treba čitati pomalo, da se um ne bi prezasitio. Sa umom se događa isto što i sa želucem, koji, kada se prezasiti, odvraća se i od najbolje hrane. (Psaltir) čitaj jednostavno, bez žurbe, ne tražeći tajanstveno značenje i ne povodeći se za njim ako se pojavi pred tobom“[1]. (Sveti Ignjatije Brjančaninov)

„Knjige čitaj ujutro, petnaest minuta pre odlaska na posao, a zatim ceo dan žvaći ono što si čitala – kao što ovca prežvakava hranu. Molim, možete zapisivati iz knjiga, samo je neophodno da to i usvojite; što shvatate to treba da čitate. Treba manje čitati, ali da razumete ono što čitate“[2]. (Prepodobni Amvrosije Optinski)

„Nema granica duhovnom rastu, zato ponovno čitanje ranije pročitanog ima ogromni značaj. Bolje je sa strahom i pažnjom iščitavati mali broj knjiga, nego da brzo čitate veliki broj. Čitanje je jedno od najneophodnijih podviga. Bez čitanja ili slušanja čitanja se ne može poznati istina. Govoreći o čitanju, razumem isključivo čitanje Svetog Pisma i otačkih i crkvenih knjiga. Međutim, čitanje će samo tada biti korisno kada se bude čitalo po meri snaga i mogućnosti da (pročitano) uđe u život, da postane pravilo za život, a ne prosto golo, bezdušno i hladno znanje. Kakva može da bude korist ako čovek zna da je potrebno da se moli, a ne moli se; zna da je neophodno praštati uvrede, ali ne prašta; zna da treba da posti i ne drži postove; da trba da trpi ali ne trpi, itd. Takvo znanje, po reči Jevanđelja, čak će poslužiti čoveku na osudu“. (Prepodobni Nikon Optinski)

Knjige čitaj od početka, nastavi dalje, ali ne samo jednu, već ujutro čitaj iz jedne, uveče iz druge. Ne čitajte iz radoznalosti, već da se naučite pobožnosti i poznanju svojih nemoći. A odatle ćete prići i smirenju.“[3] (Prepodobni Makarije Optinski)

Ako želite da se dublje upoznate sa svojom verom, sa Svetim Pismom, priključite se biblijskim besedama.

 


[1] https://svetosavlje.org/enciklopedija-pravoslavnog-duhovnog-zivota/28/

[2] http://afanasiyfeodosiy.cerkov.ru/svyatye-otcy-o-chtenii-duxovnyx-knig/

[3] https://www.optina.ru/lection/96/ 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*