Vašoj pažnji predlažem odlomak iz biblijskih beseda na nikad aktuelniju temu – temu kušanja Gospoda Boga od strane ljudi koji žele da mu budu verni. Kome je Bog obećao pomoć i pod kakvim uslovima? Da li je potrebno i mi sebe da čuvamo, ili da se samouvereno bacamo u opasnost pozivajući se na stihove iz Pisma koji govore o tome da nas Bog čuva? Kako odgovoriti na nečije namerne provokacije? Kakav primer daje Hristos? Pročitajte šta o tome govore Sveti Oci!
A Isus mu reče: I ovo je napisano: Nemoj kušati Gospoda Boga svojega.
„…Hristos navodi reči koje je izgovorio Mojsej Izrailju (5 Mojs. 6:16), to jest, da nije potrebno podvrgavati sebe opasnosti ako nije neophodno, iskušavajući čudesnu silu svemoći Gospoda Boga. Zato prepodobni Isidor Pelusiot piše: „Bog je obećao pomoć onome se ko se nalazi u opasnosti, a ne onome ko iskušava; čoveku koji je u potrebi, a ne onome koji sve čini radi pokazivanja i juri ispraznu slavu“.
Blaženi Jeronim skreće pažnju na oružje kojim je Gospod odbacio sve satanske predloge, to jest, znanjem Svetog Pisma. Evo kako on piše: „Lažljive strele đavola on razbija pomoću istinskog štita Pisma. I treba reći da je neophodna svedočanstva Gospod uzeo samo iz knjige Ponovljenih zakona (ili 5. Mojsejeve) da bi pokazao tajne Novog Zaveta“.
Kada se razmišlja o temi uzdanja u Gospoda, može da se pojavi dilema da li je i oslanjanje na Gospoda u svakodnevnom životu slično kušanju Gospoda? Ključna razlika je upravo u tome što oslanjanje na Gospoda podrazumeva i trud sa čovekove strane kada čovek radi sve što je do njega, a za sve ostalo što nije u njegovoj vlasti se uzda u Gospoda. Za razliku od toga, kušanje Gospoda predstavlja potpuno nepotrebno izlaganje sebe opasnostima uzdajući se pritom u pomoć Božiju. I u Svetom Pismu vidimo da je Gospod pomogao Izrailjcima prilikom bekstva iz Egipta i omogućio im da čudesno pređu Crveno more, ali je Taj isti Gospod odbio da zaštiti te iste Izrailjce kada su uprkos Njegovoj volji napali na narode Hananeja i Amalika. Pročitaću vam sada taj odlomak iz Četvrte knjige proroka Mojseja: „A sjutradan ustavši, pođoše navrh gore i rekoše: Evo nas, idemo na mjesto za koje je govorio Gospod, jer zgriješismo. Ali Mojsije reče: Zašto prestupate zapovijest Gospodnju? Od toga neće biti ništa. Ne idite gore, jer Gospod nije među vama; nemojte da vas pobiju neprijatelji vaši.Jer je Amalik i Hananej tamo pred vama, i izginućete od mača, jer odustaviste Gospoda, pa neće ni Gospod biti s vama. Ali oni ipak navališe da idu navrh gore; ali kovčeg zavjeta Gospodnjega i Mojsije ne izađoše iz okola. Tada siđe Amalik i Hananej, koji življahu u onoj gori, i razbiše ih i baciše dori do Orme.“ (4 Mojs. 14:40-45).
Sveti Jovan Zlatoust obraća pažnju na nešto što nam možda i promakne pri čitanju, odnosno, način na koji je Hristos odgovarao na iskušenja, na zlonamerne provokacije đavola. Evo kako Zlatoust govori: „A kako Hristos? On nije uznegodovao na ovo i nije se razgnevio, već sa velikom krotošću odgovara ponovo rečima Svetog Pisma: nemoj kušati Gospoda Boga tvojega. Ovim nas Hristos uči da đavo treba da se pobeđuje ne samo čudima, već nezlobivošću i dugotrpljenjem i da ništa ne treba raditi iz sujete, da bismo se istakli. Dalje pogledaj, kako je bezumlje kušača očigledno i u samom navođenju svedočanstava. Oba svedočanstva koja je Gospod naveo su navedena kao najpravilnija, dok je ono što je đavo navodio bilo uzeto bez razmišljanja, nepovezano i uopšte nije imalo veze sa onim o čemu se govorilo. Zato što rečima: anđelima svojim zapovediće za Tebe, ne znači da treba da se bacamo u bezdan; a pritom to nije ni rečeno za Gospoda. Međutim, Gospod nije počeo da izobličava njegovo bezumlje, iako je đavo i naveo reči Pisma da bi Ga uvredio i to u potpuno pogrešnom vidu“…
Ako vam se dopada ovo što ste pročitali, pozivamo vas da nam se priključite! Ako želite da se dublje upoznate sa svojom verom, sa Svetim Pismom uz pomoć svetootačkim tumačenja, priključite se biblijskim besedama.
KOMENTARI