Никако похвала, да се дете не погорди?

Пре неколико дана сам познаници похвалио њеног сина за пословни задатак који је одлично урадио. Када сам рекао да ћу првом приликом када га будем видео да га похвалим и лично, она ми је одговорила: „Немој, да се не поквари, да не постане покондирена тиква“.

Овакав однос није редак, када се родитељи устручавају да похвале своју децу када она ураде нешто добро. А опет, брзи су да их прекоре за неки недостатак или немоћ. То је наводно хришћански, ето, неопходно је да савете из духовне литературе без икаквог оклевања примењујемо и у васпитању деце данас. Да не говорим да је духовна литература у огромној мери писана за одрасле људе који су свесно и слободно изабрали монаштво и да је неопходно расуђивање, посебно за нас који живимо у свету, још више у односу према нашој деци.

Хајде да погледамо у Јеванђељу, како је Господ Исус поступао када би видео нечији труд, нечију веру? Навешћу само пар примера.

Он се не устручава да похвали веру римског капетана: „А кад чу Исус, задиви се и рече онима што иду за њим: Заиста вам кажем: ни у Израиљу толике вере не нађох„. (Мт. 8:10)

Онда хвали жену Хананејку: „Тада одговори Исус и рече јој: О жено, велика је вера твоја; нека ти буде како хоћеш!“ (Мт. 15:28)

Пред сестром Мартом, Господ хвали поступак њене сестре Марије која је и сама присутна и чује ову похвалу: „Али је Марија добри део изабрала који јој се неће одузети.“ (Лк. 10:42)

Своје најближе ученике Исус хвали за њихову истрајност: „А ви сте они који сте се одржали са Мном у искушењима Мојим.“ (Лк. 22:28)

Ако је Бог Који је постао човек умео да прекори, али није само и једино то радио, већ је итекако и хвалио људе за добре поступке – зашто то не бисмо могли и ми? Зашто мислимо да је похвала нешто лоше и погрешно?

Не говорим да је потребно само и једино хвалити своју децу, да некада није потребан прекор за конкретни поступак и уразумљивање. Међутим, сигурно је да се дете неће ‘погордити’ ако га похвалимо за оно што је заиста добро и лепо урадило – дакле за конкретан поступак, да тачно зна шта је добро урадило.

Дете ће знати да ми видимо и да ценимо његов труд, пожелеће да поново поступи слично да бисмо га похвалили и честитали му за труд и жељу да учини добро. Тиме као да заливамо нежно стабло жеље за врлином, за добром која постоји у души свакога.

Друга је тема што сталним прекоревањем деце можемо у њима да развијемо велику љутњу и отпор према нама.

Блажени Теофилакт пише: „Не треба све што деца чине прогонити са огорченошћу. Нешто треба пропуштати без пажње, да не би постали бунтовници и упали у чамотињу… Јер сва брига отаца је у томе да деца не клону духом“[1].

 

[1] https://azbyka.ru/biblia/in/?Col.3:21&r

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*